Na kole, na motorce, autobusem, autem...přinášíme Vám několik tipů na výlet z okolí našeho města (do 30 km). Cíl: bývalá sídla rodu Larisch-Mönnichů
Česká republika
Rychvald - zhruba 15 km od Karviné se nachází zámek Rychvald. Až do roku 1573 patřil Rychvald k fryštátskému panství a byl přímým vlastnictvím těšínských knížat. Po smrti Bedřicha Kazimíra bylo panství kvůli dluhům prodáno. Zámek v Rychvaldě byl vystavěn Burianem Barským a podle legendy na něj bylo použito zdivo zbořeného kláštera benediktínů v Orlové. Roku 1770 koupil panství Jan Václav Mönnich, jehož dcera Anna Tekla stála, sňatkem s Janem Laryšem ze Lhoty, u zrodu rodu Larisch-Mönnichů. Dnes je sídlo v rukou soukromého majitelé, který jej rekonstruuje na společenské a kulturní centrum.
Prstná - kdo z Karvinňáků by neznal zámek v Prstné, části sousední obce Petrovice u Karviné, že? Empírový zámeček s anglickým parkem byl postaven v 1. polovině 19. století. Právě zde sídlila také kontroverzní šlechtična Marie Luisa von Wallersee se svým mužem Jiřím Larisch-Mönnichem. Po zestátnění zámek sloužil krátce k bydlení, později ho odkoupil štěpán Vnuk, který však o stavbu nepečoval a v roce 1968 požádal o povolení k demolici. Této myšlence se vzepřeli památkáři a zámek nakonec byl předán státu, který ho nechal opravit. Dnes je zámek v soukromých rukou a nachází se zde hotel a wellness.
Horní Suchá - v asi 10 km vzdálené Horní Suché se nachází pozůstatek zámku, o kterém se prameny poprvé zmiňují v roce 1674. Pro pořádek je třeba uvést, že se nejednalo o sídlo rodu Larisch-Mönnichoů, ale o správcovskou budovu. V roce 1823 zde Larisch-Mönnichovi nechal v těsné blízkosti vystavět jednopatrovou budovu určenou jako byt správce přilehlého dvora, které se říkalo "nový zámek".
Po roce 1945, kdy byl komplex zkonfiskován, budovy chátraly. Do dneška se zachoval jen objekt "nového zámku", který slouží jako administrativní budova autoservisu.
Horní Těrlicko - v zhruba 16 km vzdáleném Horním Těrlicku se nacházejí hned dvě budovy spojené s rodem Larisch-Mönnichů. První budovou je zámek, který dnes slouží k rekreačním účelům a jehož historie sahá do doby před rokem 1800, kdy ho zde nechal vybudovat Jan Larisch-Mönnich. Druhou budovou je tzv. Larischův letohrádek, který byl postaven pravděpodobně v letech 1801 až 1804 jako byt zahradníka. Jedná se o originální ukázku empírové venkovské architektury. Stejně jako v případě Horní Suché, také zde se jedná o správcovské budovy, nikoli rodová sídla.
Polsko
Hradec - leží na polské straně Těšínského Slezska, asi 24 km od Karviné. Jindřich Ferdinand svobodný pan Laryš jej zakoupil v roce 1701, v roce 1758 jej Jan František Vilém svobodný pan Laryš prodal Marklovským z Pernštejna. Po roce 1945, kdy byl zámek znárodněn, zde přebýval Zootechnický institu polské akademie věd, v roce 2004 zámek odkoupil soukromník, který objekt postupně renovuje. Nyní se zde nachází zámecké muzeum.
Velké Kunčice - leží asi 10 km od Karviné. Historie zámku se datuje do počátků 15.století a mezi majiteli se vystřídal jak rod Karvinských z Karviné, tak i Larisch-Mönnichovi. Do paměti obyvatel se ale nejvíc vryla hraběnka Gabriela von Thun und Hohenstein, nazývaná také "dobrá paní." Po roce 1945 zde sídlil dětský domov. Nyní jsou na zámku i okolní zahradě znatelné známky zanedbání, přesto se stále jedná o půvabnou stavbu a rekosntrukce se nedávno dostalo v zahradě umístěné kapli.
Těšín - asi 16 kilometrů od Karviné se rozkládá palác Larisch-Mönnichů v polském Těšíně. Po velkém požáru ve městě nechal palác v roce 1789 zřídit Jan Larisch-Mönnich na místě dvou menších domů Larisch-Mönnichovi palác prodali v roce 1831 a jeho poslední majitelé rod Demelů jej v roce 1918 odprodali městu. Přesto, že palác v roce 1942 utrpěl vinou požáru značné škody, dnes po rekonstrukci v letech 1991 až 2002 je opět perlou Těšína a sídlí zde Muzeum Těšínského Slezska.
Javoří - zámek ležící asi 30 km od Karviné získali Larisch-Mönnichovi v roce 1906. Jednalo se o rozsáhlý komplex s patrovou zámeckou budovou a rozsáhlým anglickým parkem. V roce 1935 se zámek stal domovem Heleny Larisch-Mönnichové a André Tarnowského. Po zestátnění se zde nachézel domov pro válečné sirotky a později Státní výchovný ústav pro mládež. V roce 2010 byl zámek značně poškozen požárem. Dnes je ale znovu opraven a opět slouží jako ústav pro mládež.
Prameny: materiály k výstavě Zámky a paláce hraběcího rodu Larisch-Mönnichů - Veronika Matroszová, Romana Rosová, Radim Kravčík